Hakkını Helal Et (My Name is Erol)

Erol değil gerçi, Murat‘mış adamın adı. Samanyolu TV‘de başlayacak yeni dizimizmiş :D. Şaka yapmıyorum, hakikaten başlıyormuş.

22dakika.org‘daki haber diyor ki:

STV‘nin yeni sezondaki dizilerinden biri de Hakkını Helal Et. Hapse düşen bir adamın tövbe edip eskiden yaptığı kirli işlerinden dolayı haklarına girdiği insanları bulup pişmanlığı ile hakkını helal ettirmek için onlara iyilik yapmasını anlatıyor. Her bölümde, geçmişte bir şekilde kötülük yaptığı ve hakkına girdiği insanlardan birini bulur, onlara iyilik etmeye çalışır ve haklarını helal ettirir, listesinden çıkarır.

Yani dizi neredeyse tamamen aynı. Ulan adam bile aynı! :D Tek farkı, Murat‘ın gözündeki yaştan anladığımız kadarıyla bir sitcom olmayacak. Başarılar dilemek istiyorum ama dileyemiyorum, çünkü yapılan hırsızlığa mı sinirlensem, başrol oyuncusuna kadar olan benzerliğe mi yarılsam, yoksa bu haber dünyaya yayılırken ne kadar dinci bir imaj oluşturacağız ona mı telaş etsem seçemiyorum. Yerdeyim gerçi.

Bu arada ben de STV‘ye iki dizi projesi götürmek istiyorum:

  1. Cengâverler: Allah’ın lütfu ile olağanüstü güçler kazanmış insanların cihadını anlatıyor. Dizinin ilk sezon finalinde çok fazla olağanüstü güç toplamış Haydar patlamak üzereyken, kardeşi Hilmi onu Allah katına uçurarak orada patlamasını, direkt cennete gitmesini sağlıyor.
  2. Kaybolduk Allah’ım Bize Yol Göster: Her 108 dakikada bir dua etmezse dünyanın sonunun geleceğini sanan sürüyle müminin ıssız bir adadaki yaşam savaşlarını anlatıyor. Aralarında çokça kavga ediyorlar fakat namaz kılınca yatışıyor ve hep beraber zikir yapıyorlar. Mutlu mesut geçiniyorlar işte, bu o kadar süper bir dizi fikri değil zaten.

Düzeltme (07 Kasım 2007, 03.38): Dinine bağlı yorumcular, yorumlarının bazı yerlerinde haklılar. Hristiyanlar durmadan rahip papaz kullanırken onlara dinci yakıştırması yapmazken bu diziye yapmam yakışıksız olur. Yalnız yine yorumcu arkadaşların bazılarının anlamadığı konu, benim dikkat çekmek istediğim noktalardan birinin diğeriyle tamamen çelişmesi. Allah aşkına söyleyin: Geçmişte insanların haklarına girip duran ve sonradan doğruyu bulan bir karakteri anlatan bir dizi, nasıl olur da çalıntı olur? STV, orijinal yapımda emeği geçenlerin hakkına girmiş olmuyor mu?

Barış Ünver
01 Kasım 2007

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.