Ufak bir test

Soruların hepsi “evet/hayır” sorusu yani yanıtlaması da kolay. Yanıtlarsanız inanın çok mutlu olurum.

İşte sorular:

  1. Bir ilköğretim okulunda müdürsünüz. Odanıza gelen bir zarf içerisindeki notta, 5/B sınıfından Kerim’in tuvalette gizlice sigara içtiği iddia edilmiş. Notun nereden geldiği veya notu kimin yazdığı hiçbir şekilde anlaşılmıyor. İddianın kaynağını, mektubu kimin gönderdiğini araştırmadan Kerim’i disiplin kuruluna sevk eder misiniz?
  2. Lise 3. sınıfta bir öğretmensiniz. Liseniz adına açılmış Facebook grubuna eklenen bir ses kaydında, en sevdiğiniz öğrencilerinizden birinin, sizin hakkınızda ağza alınmayacak sözler sarf ettiğini duyuyorsunuz ama öğrenciyi cezalandırmadan önce kendisine sorduğunuzda “Ses bana ait değil hocam, yemin ederim! Ses benim sesime benziyor ama değil!” dedi. Sesin ona ait olduğuna dair bir varsayımla hareket edip öğrenciyi cezalandırır mısınız?
  3. Büyük bir restoranda patronsunuz. Bir gün bir bulaşıkçı odanıza geliyor ve personel şefinin kendisini haksız yere kovduğunu anlatıyor. Sebebini sorduğunuzda, mutfakta kaybolan gümüş çatal-bıçaklardan kendisini sorumlu tuttuklarını söylüyor ama “Benim çaldığıma dair kanıtlar varmış. Varmış ama kanıtları bana göstermeden kovdular.” diye de ekliyor. Kanıt olduğu kanıtlanmamış kanıtlar yüzünden bulaşıkçıyı kovmayı kabul eder misiniz?
  4. Üniversitede Bilişim Hukuku dersine giren bir öğretim görevlisisiniz. Kampüste yapılan bir arama sonrasında 6 kişilik bir arkadaş grubunu, kampüs içerisinde uyuşturucu ticareti yaptıkları suçlamasıyla gözaltına alacaklar. Sürece ufaktan göz attığınızda görüyorsunuz ki gruptan 4 kişinin uyuşturucu sattıkları konusunda sağlam deliller var ama diğer 2 öğrenciyi sadece “o 6 kişilik arkadaş grubu epey sıkı bir grup” diye gözaltına almaya kalkıyorlar. Bu arada gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılsalar bile 6 öğrenci de yurtlarından atılacak. En azından o 2 öğrencinin gözaltına alınmasına itiraz eder misiniz?
  5. Telefonla elektrik süpürgesi pazarlanan bir şirketin müdürüsünüz. Geçen ay 7 tane elektrik süpürgesi satılmadan ortadan kayboldu; çalındı yani. Masanıza bırakılmış isimsiz bir mektupta elektrik süpürgelerini Muzaffer Bey’in çaldığı ama çaldığını belgeleyecek tüm güvenlik kamerası kayıtlarını da sildiği yazılı. Bir başka deyişle ortada kanıt yok ama Muzaffer Bey, imzasız mektuba göre suçlu. Muzaffer Bey’i kovar mısınız?
  6. Yine lisedeyiz, bu sefer müdürsünüz. Odanıza bir öğrenci gönderiliyor ve öğrenciyi gönderen müdür yardımcısı, öğrencinin kantinden ayran aşırdığı ve yemek fişlerini fotokopiyle çoğaltıp bedava yemek yemeye kalkıştığını iddia ediyor. Kanıt yok, hatta olay kantinciye bile sorulmamış. İddialar hakkında bir araştırma gereği görmeden öğrenci hakkında işlem yapar mısınız?
  7. Bir mahkemede hakimsiniz ve önünüze 15 tane eşşek kadar (reşit) sokak çocuğu çıkarılıyor. Önünüzdeki dosya içerisinde de bu 15 adamın gasp ve kapkaç yaptıkları konularında belgeler var ve Organize Suçlar Masası’ndan “bu 15 kişi çetedir” iddiasıyla bir yargılama talebi var. (Prosedürleri doğru uydurdum mu bilemiyorum ama demek istediğimi anladınız diye umuyorum.) Aralarında bir bağ olup olmadığı araştırılmadan bu 15 kişiye “çete” muamelesi yapar mısınız?
  8. Son olarak, bir anaokulunda sınıf öğretmenisiniz. Sizin de bir ara içinizin geçtiği bir öğle uykusu saati sonunda görüyorsunuz ki, tüm öğrenciler uyku saati bittiği için oyun oynamaya başlamış ve fakat sınıftaki koca şeker kâsesindeki tüm şekerler bitmiş, yerler de şekerlerin ambalaj paketleriyle dolu. Şüphelendiğiniz çocuk da sınıfın en hiperaktif, en haşarı ve şekeri en çok seven çocuğu olan Barış. Şekerleri kimin yediğini hiç araştırmadan Barış’ın kulağını çeker misiniz?

Tekrar rica ediyorum, bu kolay soruları çekinmeden “Evet.” veya “Hayır.” diye yanıtlayın. Yine de sonuçları sizin lehinizde veya aleyhinizde delil olarak kullanacağımı unutmayın :).

Not: Testin amacını, soruları okuduktan sonra anlayanları şimdiden tebrik ederim. Bir de evet, 1 soru eksik yazdım, farkındayım.

Bu yazı dizisindeki tüm yazılar

Barış Ünver
21 Mart 2010

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.