Atatürk’ün Liderlik Sırları 9: Dayanıklı olmak

Atatürk’ten bir özdeyiş

“Fikirsel gelişmeye olduğu gibi, bedensel gelişmeye de önem vermek ve özellikle milli karakteri, derin tarihimizin ilham ettiği yüksek derecelere çıkarmak lazımdır.” (Mustafa Kemal Atatürk)

Bir anekdot

Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan anlatıyor:

Günler geçtikçe hastalığının ağırlaşmasına ve doktorların kesin istirahat şekli üzerinde durmalarına rağmen, yine umumi meselelerle meşgul olmaktan, devlet işlerinin normal seyrini takip etmekten geri kalmamıştır.

Bir gün Başbakan Celal Bayar, kendisine ikinci beş senelik iktisadi program hakkında izahat vermek üzere Köşk’e gelmişti. Dr. Neşet Ömer beni bularak:

– Atatürk biraz fazla yoruldu; yanına girseniz de, izahatın bir kısmını başka bir zamana bıraktırabilseniz, diye rica etti.

Odaya girdiğim zaman, Atatürk yatağında oturuyor, Celal Bayar da anlatıyordu. Atatürk bana:

– Otur ve sen de dinle, dedi.

Bir müddet sonra, doktorun tavsiyesini yerine getirmek için müdahale etmek istediğim zaman, karşımda hasta bir Atatürk kalmamıştı. O, tamamen memleket işlerine kafasını vermiş, maddi ıstırabını unutmuş bir halde:

– Biliyorum, doktorlar yine istirahat tavsiye etmişlerdir, dedikten sonra sert olarak, memleketin en mühim ve esaslı işlerini konuşuyoruz, bunlar beni yormuyor, bilakis bana hayat veriyor. Bunları otur da sonuna kadar sen de dinle, dedi.

Kaynak: “Atatürk Hakkında Hatıra ve Belgeler”, Prof. Dr. Afet İnan

“Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Sırları” kitabı hakkında

Bu kitabın yazarı Adnan Nur Baykal, 50 başlık altında, önderimiz Atatürk‘te görebileceğimiz 50 büyük liderlik özelliğini sade bir dille anlatılıyor. Her bölümde sırasıyla Atatürk‘ün ortalama 5 özdeyişi, Atatürk‘ün yaşadığı -veya yaşattığı- ortalama 3-4 ve yazarın not olarak düştüğü 4-5 tane “alınacak ders” var. Hem 50 ufak (ama önemli) bölümden oluştuğu için, hem de küçük boyutta (cep boy) basıldığı için her yerde, her zaman okunabilecek, inanılmaz faydalı bir kitap. Detaylı inceleme yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Benim bu yazı dizisinde yazdıklarım, kitabın aslında çok küçük bir parçası. Kitabı herkese tavsiye ederim. Kitabı satın almak için tıklayın.

Bu yazı dizisindeki tüm yazılar

Barış Ünver
13 Nisan 2011

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.