Beyn 3 yaşında!

21 Ocak 2006’da başlayıp dün üçüncü yılını bitiren Beyn, doğum gününü kutlamanızı istiyor :). Beyn de üç yıllık blog’lar arasına katıldı ya, çocuklar gibi şenim adeta.

2008’de Beyn

2008 yılı, biraz övünüyormuş gibi konuşacağım ama, Beyn’in yükseliş yılı oldu. Beyn’e yazdığım yazıların rayına oturması; daha iyi yazılar yazabilmeye başlamam; Beyn’in Türkiye‘nin en iyi kişisel blog’u seçilmesi; internet çevremin genişlemesi… Bütün bunlar tek bir yılda oldu ve –internet çevremden– yakın arkadaşlarım bilir, daha hala Beyn’in bu kadar tutulmuş olmasına alışabilmiş değilim :). Alçakgönüllülük olarak düşünmeyin, benden alçakgönüllü adam olmaz :D.

2008 İstatistikleri

 • 2008 yılı boyunca toplam 614 yazı yazmışım. 2006 ve 2007’de ise toplam 1584 yazı yazmışım.
 • 2008 yılı boyunca toplam 4,538 tane yorum almışım. 2006 ve 2007’de ise toplam 3,037 yorum almışım.
 • 2008 yılı boyunca toplam 443,816 ziyaretçi Beyn’i ziyaret etmiş. Geçen yıla göre 4.15 katlık bir artış var.
 • 2008 yılı boyunca toplam 752,164 sayfa gösterimim olmuş. Geçen yıla göre 3.66 katlık bir artış var.

Velhasıl, 2008 yılında Beyn ciddi bir büyüme yaşadı – ekonomik krize rağmen :D. 2008’in özetinin özetini yazdım çünkü asıl dikkat çekmek istediğim konu, 2009 yılında Beyn için hedeflediklerim:

2009’da Beyn

Bu başlık altında da 2009 hedeflerimi yazacağım:

 1. “Hayatımın Arşivi” kategorisini geliştireceğim: Bu kategoriye yazı yazmak, Beyn’i düzenli olarak takip edenler de fark etmiştir, zorlaşmaya başladı. Daha doğrusu ben üşenmeye başladım :). Gün boyu not alıp yazmak gibi çeşitli yöntemler denedim ama sonuç olarak hala üşendiğim günlerde saçmalıyor ve bu günlerin özetlerini fark edilir derecede kötü yazıyorum. Zaman zaman gün sonunda özetin bir taslağını çıkarıp ertesi gün daha net hatırlamayı başarıyorum ama yine de daha etkili, daha kolay ve beni üşendirmeyecek bir yönteme ihtiyacım var. Öneriler kabulümdür. Yalnız rica ediyorum sesli ve videolu özet seçeneklerini sunmayın, öyle bir şey yapmayı bi’ 5 yıl kadar düşünmüyorum :). Bir de eski gün özetlerimin başlıklarını (“Günümün Özeti” veya “Dünümün Özeti” şeklinde olan başlıkları) düzenleyeceğim.
 2. Bazı yazıları yeni siteye taşıyacağım: Yakın çevrem bu siteyi biliyor ama siteyi yayına geçirmeden söylemeyi istemiyorum. Beyn’de yazdığım, Beyn’in konseptine pek uymayan ciddi yazıların büyük bir kısmını bu yeni siteye geçireceğim.
 3. Bazı yazıları tamamen sileceğim: Bundan da pek emin değilim ama hem veritabanını biraz olsun rahatlatmak, hem de tek cümlelik/tek satırlık saçma sapan yazılarımın varlığından (bkz. 2006 ve 2007 yıllarında yazılan yazıların bir kısmı) utanç duymamak için bu yazıları elemek, ortadan kaldırmak, yok etmek istiyorum. Şu anda (bu yazıyla beraber) 2160 tane yazı var Beyn’de, bunların silsem silsem 160’ını silerim sanırım. Silmemem gerektiğini düşünüyorsanız lütfen sebebiyle belirtin zira tek başıma veremeyeceğim bir karar bu.
 4. Kategorileri düzenleyeceğim: Bu, bir sonraki maddenin ardından öncelikli olarak gerçekleştireceğim şey. Beyn’in kategorileri facia gibi, bunu kimseden duymuş olmasam da şimdi söyledikten sonra bol bol onay alacağımdan eminim. Hiç güncellenmeyen kategoriler, saçma isimler, fazla spesifik konular üzerine açılmış kategoriler… Bunların hepsi gidecek. İpucu vereyim: “Kültür, Sanat vesaire” diye bir kategori açıp bu konularla ilgili tüm yazıları (örn. “Çoklu Ortam” ve “Çok Pis Film Tanıtırım” kategorilerindeki tüm yazılar) bu kategori altında toplayacak; benzer bir biçimde “Bilgisayar, İnternet falan” adlı (ki adı da benzermiş bak) kategoriyi de bir sürü yazıyı toplayan bir kategoriye dönüştüreceğim. Bir başka planım da “Ben Küçükken…” kategorisindeki yazıların başlıklarını ve içeriklerini uygun şekilde düzenleyip “Muhtelif Tecrübeler Silsilesi” kategorisinin içine atmak.
 5. Temayı geliştireceğim: Taslaklar (karakalem çizimler) tamam. Kısa sürede Photoshop‘ta falan bu taslağı tekrar çizecek ve var olan temanın iskeleti üzerinde yeni bir tema inşa edeceğim. Sayısı 5 civarına (inşallah altına) düşmüş kategorilere daha çok dikkat çekecek; “Beyn’in en iyi yazıları” listesini (En çok okunanlardan bahsetmiyorum, ecnebilerin “featured” dediği türde yazılardan bahsediyorum.) bir sayfa olarak hazırlayıp yine tema içerisinde belirtecek; Twitter hesabımı yan menüye entegre edecek; FriendFeed yorumlarını yorumlar bölgesine koyacak… Özetle aşmış bir tema haline getireceğim bu temayı :).
 6. Temayı yayımlayacağım: Bunu belki temayı geliştirdikten sonra, belki de kısa bir süre içerisinde yayımlayıp temayı geliştirdikten sonra yeni bir sürümünü yayımlayacağım. Henüz karar vermedim. Yine de bir şekilde pek beğenilen bu temayı yayımlayacağım, söz! :)
 7. “Hakkımda” sayfasını güncelleyeceğim: Şu anda “Hakkımda” sayfası, bazı ziyaretçiler Beyn’de küfür etmemden pek hoşlanmasa da, b.k gibi! Beni, sanki bir yarışmaya katılacakmışım gibi tanıtıyor. İğrenç. Artık gösterebileceğim referanslar, insanları yönlendirmek istediğim diğer hesap ve sayfalarım (örn. Facebook, FriendFeed, Twitter, LinkedIn…) var. Ayrıca daha bir fotoğrafım bile yok!
 8. Beyn’in konseptini genişleteceğim: 2008’in sonlarına doğru anlamaya başladım ki Beyn denince akla yalnızca ve yalnızca “Hayatımın Arşivi” kategorisi geliyor. Bunun ivedilikle değişmesi lazım zira kendi hayatının röntgenini sunan bir insan olarak anılmak istemiyorum :D. Yeni açacağım/genişleteceğim “Kültür, Sanat vesaire” ve “Bilgisayar, İnternet falan” kategorileriyle daha fazla ağırlık vermek istediğim “Böyle Düşüncelerim Var” ve “Muhtelif Tecrübeler Silsilesi” kategorilerime bu yolda çok iş düşecek.
 9. Etiket temizliği yapacağım: Blog’uma etiket sistemini ilk getirdiğimde (Ultimate Tag Warrior ile) eğlenceli etiketler yazmak adına o kadar kasmışım ki, 3600 civarı nüfusa sahip etiketlerim yüzünden Beyn, sunuculardan taşıyor adeta. En azından sunucuların sahiplerinin sabırlarını taşırıyor :D. Bu 3600 etiketi 500’er 500’er görüp tek hamlede silebileceğim bir eklenti yok; bu yüzden bu eklentiyi kendim yazıp iyi bir temizliğe girişeceğim. Yardım etmek isteyenler yine kabulümdür :).
 10. Beyn’i daha da yükseklere taşıyacağım: Seçim vaadi gibi bir madde oldu :D. Yine de ciddiyim. Beyn’in internet üzerindeki, blog’lar arasındaki değer ve itibarını yükseltmek adına tüm -etik- yöntemleri deneyeceğim, yöntemleri bitirdiğimde yeni yöntemler icat edeceğim. Günlük ziyaretçi sayımı yükseltecek (ki şu anda sanılan kadar yüksek değil, bilen biliyor) ve bunu, alt maddedeki hedefimi gerçekleştirmek üzere kullanacağım.
 11. Beyn’den düzenli olarak para kazanacağım: Bunu 2008 yılında denedim. Para kazandım ama düzenli olarak kazanamadım. Google AdSense‘i denedim ama günde 1 dolardan fazla para kazanamadım. Resim tabanlı bağlantı satmayı denedim, satanlar geri dönüşlerden memnun kalmadılar. Metin tabanlı bağlantı satmayı denedim, bu sefer Google beni cezalandırıp PageRank değerimi düşürdü :). (Bu tarz yapay itibar değerlerine itibar etmediğimi her fırsatta dile getiriyorum ama ezici bir çoğunluk bu değerlerin önemli olduğunu düşündüğü için maalesef bu değerleri düşürecek hareketlerden kaçınmam gerekiyor; fakat yine de bu değerleri yükseltmek için de delicesine çaba sarf etmiyorum.)

Hedeflerim bunlar. Yazıda da birkaç kez tekrar ettiğim gibi: Önerilerinizi, eleştirilerinizi, yardımlarınızı esirgemeyin.

Beyn'in tüm doğum günleri

Barış Ünver
22 Ocak 2009

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.