Beyn 7 yaşında!

Beyn, artık ilköğretim çağına geldi. Bu durumda artık kendisinde köklü değişimler beklemek gerekir, değil mi?

Geçen yılın ortalarına doğru “Önümüzdeki 10 yılda Beyn’e neler olacak?” başlığıyla yazdığım yazıda sesli düşünmüş, sizleri de fikirlerini almıştım. Şimdi bu fikirler arasından benimsediklerimi kendi fikirlerimle harmanlayarak, Beyn’in 2013 yılında geçirmesini planladığım değişimi anlatacağım. Ama önce rakamlar!

2012’de Beyn: İstatistikler

  • 2012 yılında Beyn’e toplam 429 adet yazı girmişim. 366 tanesi yıl boyunca yazdığım gün özetleri olduğu için, onları çıkardığımızda geriye 63 adet yazı kalıyor. Yani ayda 5 yazı. Hoş değil.
  • 2012 yılında Beyn’e yazılan tüm yazılara toplam 1050 tane yorum gönderilmiş. 183 yorumla en yoğun ay şubat ayıyken, en az yorum gelen ay 29 yorumla temmuz ayı olmuş.
  • 2012 yılında Beyn, 355,675 ziyare almış. En yoğun ay şubat ayıyken (42,331), en tenha ay haziran ayı olmuş (18,565).
  • 2012 yılında en çok ziyaret alan yazı, neredeyse her yıl olduğu gibi “Bana Roaccutane Önerdiler” yazısıydı. Ama bir gün içerisinde en çok ziyaret edilen yazı, “Davamın Özeti: Hangi Tarihte Ne Oldu?” başlıklı, beraat ettiğim davamı özetlediğim yazım oldu.

2013’te Beyn: Neler olacak?

Küt diye söylüyorum: Beyn, artık kişisel bir blog olmayacak. Yıl içerisinde, aşama aşama, herkesin yazabileceği; yorum ve fikirlerini özgürce ziyaretçilere aktarabileceği bir “sosyal blog” haline gelecek. Bu geçiş sürecinde, her ay yapacağımız yarışmalar büyük rol oynayacak.

Elimden geldiğince iyi hediyeler vermek istediğim bu yarışmalarda katılımcılardan, 100 ila 300 kelimelik birer yazı isteyeceğim. Belirleyeceğim yeni kategorilere (“Siyaset” tek kategori olmayacak, merak etmeyin.) gönderilecek olan bu yazılar arasından en beğenilenler hediyeler kazanacak ama tüm yazıların Beyn’de yayınlanma şansı olacak. Yarışmaların ortalama 15 gün süreceğini tahmin ediyorum ama duruma göre bu süreyi artırabilir veya azaltabiliriz.

Yarışmalar döneminin yıl boyu süreceğini düşünüyorum. Ama yarışmalar bitmese bile, bir noktadan sonra (ki bu nokta gelecek ay da başlayabilir, gelecek yıl da başlayabilir) Beyn’e yarışmalar dışında da yeni yazarlar gelecek. İsteyen herkes başvurabilecek, isteyen herkes yazı gönderebilecek. Tek şart, gerçek isimlerle yazmak olacak.

Ve gelecek yıla kadar, Beyn’in kişisel bir blogdan adeta bir düşünce merkezine dönüştüğünü göreceğiz. Anlayacağınız, adına daha yakışır bir hale gelecek.

Teşekkürler!

İşte böyle, Beyn artık büyüyor beyler bayanlar. Beyn’i takip ettiğiniz için teşekkürler!

Beyn'in tüm doğum günleri

Barış Ünver
22 Ocak 2013

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.