Beyn 6 yaşında!

Bir yılı daha geride bıraktık ve 2012’nin bu ilk ayında, artık ilköğretime başlayacak kadar büyüyen Beyn‘im de altıncı yılını doldurdu.

İstatistikler

 • Geçen yıldan bu yana epey bi’ yazı sildim, öncelikle onu söyleyeyim. Çok eski ve çok saçma yazılar bir yana, siyasi yazılardan da sildiğim 10-15 yazı oldu maalesef. Korkudan.
 • Sildiğim yazıları hesaba katmadan, Beyn’de şu anda yayında bulunan 3261 tane yazı var.
 • Beyn’e 6 yıl içerisinde, sildiğim yazılara atılanlar ve benim sildiklerim dışında 25,217 tane yorum yollanmış. Sanıyorum bunların 2-3 bini bana ait.
 • 23 Ocak 2011 ile 23 Ocak 2012 arasında (sitenin yıl içerisinde kapalı kaldığı 5-10 günü hariç tutarsak) 231,539 kişi 269,813 defa gelmiş ve toplam 467,774 sayfa ziyaret etmiş!
 • Beyn‘i RSS ve e-posta ile takip edenlerin sayısı 727‘ye ulaşmış, Twitter takipçilerim 716‘ya çıkmış, Facebook abonelerim 1,104‘e yükselirken Beyn’in Facebook sayfasını beğenenlerin sayısı da 829 olmuş. Bir de Beyn‘deki yazıları FriendFeed’den gören 1,452 kişi ve Google+’da gören 1,570 kişi var. Bunları topladığımızda 6,398 “takipçi” ediyor ancak bunların en az %10’u, farklı ağlardaki aynı kişilerdir dolayısıyla gerçek “takipçi” sayım 5,500-6,000 civarında olsa gerek.

Yeni tema: Bein

Bein

Beyn’in temasını da, Beyn’e doğum günü hediyesi niyetine bitirdim ve yayına aldım. Geliştirilecek yerleri var – özellikle Allah’ın web tasarımcılara bir cezası olan Internet Explorer‘ın 7, 8 ve 9 numaralı sürümleri için geliştirmeler yapmalıyım. Bunun dışında zaten temayı yayına soktum diye “Bundan sonra geliştirmeyeceğim.” demem için hiçbir sebep yok. İnternet geliştikçe Beyn’in teması da gelişecek :). Umarım bu tema da, önceki kadar uzun yıllar boyunca dayanır.

2012’de Beyn: vaatlerim!

 • “Hayatımın Arşivi” kategorisini 2011 yılında geri plana atmıştım. Bu yıl da böyle kalacak ama işlevselliğini biraz artıracağım, sitedeki yerini -arka planda kalsa dahi- sağlamlaştıracağım.
 • 2011 yılı, Beyn‘e yazı yazma sıklığımın -sanırım- en düşük seviyede olduğu yıldı. 2012 yılında her ay (gün özetleri dışında) 10 yazı yazmaya çalışacağım. Çok yakın zamanda bir ofis açacağım ve Beyn‘e ya sadece akşam vakitlerinde, ya da gün içerisinde özel bir saatte zaman ayıracağım; dolayısıyla bu sefer sözümü tutmam daha kolay olacak… inşallah.
 • Beyn‘deki siyasi yazıların yoğunluğu, yıl içerisindeki genel seçimlere rağmen azaldı. Dava yüzünden. Yapacak bir şey yok, cidden tırstım. Yine de bu yıl gündem ve siyasetle ilgili yazılara haftalık düzende devam etme gibi bir niyetim var. Dava açmak isteyenler hazırda beklesin.
 • Beyn‘deki eski yazıları silmeye devam edeceğim. Bu sefer, Arşiv sayfamı kullanarak her hafta bir veya birkaç ayın yazılarını inceleyip, tek satırdan oluşan veya anlamını yitiren yazılardan kurtulacağım.
 • Beyn‘den şu anda aylık ortalama 100-125 lira arası para kazanıyorum. Bu miktarı yükseltmek istiyorum ama siteyi reklamlara boğmadan.
 • Takipçi sayımı artırmaya çalışacağım. Özellikle e-posta aboneliği konusunda yeni girişimlerde bulunacağım ve Beyn‘in e-posta abonesi sayısını yükselteceğim.
 • Beyn’de yaptığım çekilişleri yılda bir değil, uygun kaçan bütün özel günlerde hatta mümkünse aylık düzende devam ettirmek istiyorum. Bu yıl ne kadar para kazanacağıma veya Beyn‘e çekiliş için sponsor bulup bulamayacağıma bağlı. Var mı Beyn’in tüm ziyaretçi ve takipçilerine, sponsor olacağı çekilişlerle reklam yapmak isteyen? :)
 • Eğer bir yolunu bulursam, Beyn‘i bir blogdan bir “blog & sosyal ağ” hibrit sistemine dönüştürmek istiyorum.

Sizin öneri ve eleştirileriniz de gerekiyor!

Beyn’de yazıyorsam kısmen kendim için, kısmen takipçilerim için yazıyorum. Eğer Beyn’in gelişmi konusunda fikir, öneri, eleştiri, tavsiye, nasihat, temenni veya endişeniz varsa lütfen yorum yazarak veya bana ulaşarak bu fikir, öneri, eleştiri, tavsiye, nasihat, temenni veya endişenizi dile getirin.

Beyn’i takip ettiğiniz için teşekkürler!

Beyn'in tüm doğum günleri

Not: Kullandığım harika resmin sahibi Urs Lehmann‘mış. Emeğe saygı.

Barış Ünver
24 Ocak 2012

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.